Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail i jako pierwszy otrzymuj informacje o nowościach, oraz promocjach w naszym sklepie!
Submit
Kable potrzebne do podłączenia kina domowego 0
Amplitunery

Jakie kable niezbędne są do podłączenia amplitunera kina domowego?

   Nie jesteś pewny, jakie kable będą potrzebne do Twojego zestawu kina domowego? Nie wiesz, czy kupiłeś poprawny kabel? Boisz się, że możesz uszkodzić swój sprzęt nieodpowiednim podłączeniem? W tym bardzo ogólnym artykule, dowiesz się, w jaki sposób podłączyć wszystkie urządzenia! Poniżej podaję przykładową konfigurację. Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój wzmacniacz ma np. wejście HDMI skontaktuj się z nami, a na pewno pomożemy w doborze odpowiednich przewodów. Artykuł skierowany jest do osób zaczynających swoją przygodę ze sprzętem audio.

 

Kable HDMI

   Wszystkie urządzenia, takie jak np: dekoder telewizji, odtwarzacz płyt DVD, konsola do gier, komputer itd. dobrze jest podłączyć kablem HDMI bezpośrednio do amplitunera, a amplituner jednym kabel HDMI do TV. Gwarantuje to najwyższą jakość zarówno dźwięku jak i obrazu oraz pozwoli uniknąć plątaniny kabli przy urządzeniach. Dodatkowym atutem stosowania kabli HDMI w obecnie dostępnym sprzęcie audio-video jest fakt, że umożliwiają one komunikację pomiędzy urządzeniami, co daje np. możliwość sterowania systemem za pomocą jednego pilota.

kable HDMI

Kable głośnikowe na metry

   Kable głośnikowe to często temat burzliwych dyskusji na forach lub spotkaniach melomanów, czy audiofilów. Niezależnie od tego, w jakim systemie się one znajdą, są jego ważnym ogniwem, a bez nich żadna kolumna nie będzie działać (pomijając kolumny aktywne :) )
   Zdarza się, że kable głośnikowe potrafią kosztować krocie i mowa tu nie tylko o tych w pięknej konfekcji, ale również o tych ciętych na metry. I tu pojawia się pytanie: jaki kabel mam kupić? Myślę, że warto w takiej sytuacji zdać się na fachową pomoc korzystając np. z podpowiedzi sprzedawcy lub producenta. Można również zadać pytanie np. na forach tematycznych, gdzie nie brakuje chętnych do pomocy.
   Przy wyborze nie będziemy jednak kierowali się wyłącznie ceną. Warto również zwrócić uwagę na wykonanie takiego kabla, jego grubość, giętkość. Nie każdy kabel będzie dał się bowiem łatwo schować, np. w listwach przypodłogowych.

Wtyki głośnikowe

  Wszystkie kolumny głośnikowe oraz amplitunery, czy wzmacniacze można podłączyć na "goły" kabel. W wielu urządzeniach jest również możliwość podłączenia kabli głośnikowych za pomocą wtyków. Najpopularniejsze w tego typu połączeniach są wtyki bananowe. Można również spotkać wtyki widełkowe lub tzw. szpilki. Wtyki głośnikowe wykonane są ze stopu różnych metali, pokrytych najczęściej złotem, w celu zachowania bardzo dobrej przewodności.

   Można znaleźć wiele różnych konstrukcji owych wtyków. Począwszy od kształtu prostego „banana”, przez tulejki ze sprężynką, aż po systemy rozporowe. Sam ich montaż jest dziecinnie prosty i sprowadza się najczęściej do umiejętności posługiwania się śrubokrętem.

  Jeżeli jednak szukamy prostszego rozwiązania, to na rynku audio dostępne są gotowe, konfekcjonowane kable głośnikowe.

wtyki głośnikowe

Kable głośnikowe w gotowej konfekcji

   Kable w gotowej konfekcji są wygodnym rozwiązaniem dla osób które same nie chcą, nie mają czasu lub po prostu nie potrafią zamontować wtyków. Sam proces konfekcjonowania zależy od rodzaju kabla i zamówienia przez klienta (zamówienia indywidualne).

   Najczęściej na przewodach montowane są różnego rodzaju, wspomniane już wcześniej wtyki. Zdarza się, że kable są dodatkowo pokryte np. oplotem nylonowym, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy okazji kable zyskują na wyglądzie. Pozostałe elementy konfekcji, np. rurki termokurczliwe służą do zabezpieczenia newralgicznych miejsc, jak i znakowania polaryzacji wtyczek. W wielu jednak przypadkach zdarza się, że służą one jedynie efektowi wizualnemu.

kable głośnikowe

Kabel do podłączenia subwoofera

   Często przy zakupie subwoofera otrzymujemy również kabel sygnałowy. Ale co zrobić i jaki kabel wybrać, kiedy posiadamy już subwoofer, jednak bez potrzebnego kabla lub ten otrzymany jest niskiej jakości? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jakie możliwości połączenia ma nasz subwoofer.

   Obecnie subwoofery możemy podłączyć na kilka sposobów:

* złącza wysokopoziomowe
złącza te to po prostu terminal głośnikowy, do którego wpinamy zwykłe kable głośnikowe wyprowadzone ze wzmacniacza/amplitunera, równolegle do kabli idących do kolumn frontowych. Uzyskujemy w ten sposób sygnał audio, który zostanie odfiltrowany przez wzmacniacz w subwooferze do częstotliwości jaką na nim ustawimy.

* złącze RCA, opisane również jako SUB lub LFE (wszystko zależy od producenta urządzenia)
do tego typu podłączenia stosujemy kable RCA – RCA potocznie nazywane chinch (czincz). W ich przypadku ważne aby kabel był dobrze ekranowany, pozwoli to uchronić przed zakłóceniami powstałymi przy pracy innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w pobliżu.

* złącze 2RCA najczęściej opisane jako LINE IN / LOW INPUT
to złącze podobne do w/w. Różni się głównie zastosowanym kablem. Do tego typu połączeń należy zastosować kabel 2RCA- RCA (kabel "Y")

 

kable audio

Oczywiście to tylko wzmianka na temat możliwości stosowanych w połączeniach audio-video. Zachęcam do skorzystania z pomocy technicznej jaką oferujemy w naszej firmie. Nasi doradcy odpowiedzą na zadane przez państwa pytania. W tym celu proszę o kontakt z siedzibą naszej firmy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl